Niezmiernie istotną grupę duszpasterską w każdej parafii stanowią ministranci. To oni pełniąc posługę przy ołtarzu, pomagając kapłanowi, służą samemu Chrystusowi. Jest to niewątpliwie odpowiedzialna i wymagająca posługa. W naszej parafii posługę ministrantów i lektorów (L) pełnią:

Grupa I:

Kołcz Bartosz

Balawender Filip

Kandydaci:

W tym roku brak kandydatów

Służenie grup w dni powszednie:

Służenie grup w dni powszednie       Wrzesień, Styczeń, Maj       Październik, Luty, Czerwiec
    Rano               Wieczór    Rano                     Wieczór
Poniedziałek     I                     IV     II                           III
Wtorek    III                    II     IV                           I
Środa    IV                     I     III                          II
Czwartek    II                     IV      I                           III
Piątek    I                      III     II                           IV
Sobota   III                     II     IV                           I

Służenie w dni powszednie         Listopad, Marzec, Lipiec       Grudzień, Kwiecień, Sierpień
    Rano                Wieczór      Rano                       Wieczór
Poniedziałek    I                         IV      II                             III
Wtorek   III                        II      IV                             I
Środa   IV                         I      III                            II
Czwartek   II                         IV       I                             III
Piątek   I                          III       II                            IV
Sobota   III                        II       IV                            I

Służenie grup w niedziele:

Historia ministrantów:

Ministrant - (z j. łac. ministrare - "służyć, pomagać") służy Bogu i ludziom zwłaszcza podczas sprawowania Mszy św. i innych nabożeństw liturgicznych w Kościele. Dba o sprawny i piękny przebieg liturgii, pomaga kapłanowi w czynnościach liturgicznych i odczytuje ludowi Bożemu Słowo Boże. Jest to funkcja ważna i odpowiedzialna.
Od kiedy istnieją ministranci? Odpowiedź na to pytanie jest właściwie bardzo prosta: od kiedy w ogóle istnieje nabożeństwo. W narodzie izraelskim było jedno pokolenie wybrane do służby w świątyni - pokolenie Lewiego. W powstającym Kościele apostołowie potrzebowali kogoś do posługiwania wiernych. Wybrali więc siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami. Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, wszystko co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty.
W ten sposób można w kilku słowach przedstawić ministrantów i ich działalność. Sama służba wymaga czasami naprawdę bardzo wielu wyrzeczeń, ale świadomość służby samemu Bogu i ludziom ich umacnia. Każdy z nich jest naprawdę bardzo dumny z tego co robi.

Kto to jest ministrant?

Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej.
Ministrant jest tym który NIESIE ZNAKI. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawić i wskazać na inną rzeczywistość.
Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że "uczestniczyć w liturgii" nie tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać! "Uczestniczyć w liturgii" to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!

Historia ministrantów:

Początków ministrantury możemy się dopatrywać już za czasów Jezusa Chrystusa. W Ewangelii św. Jana czytamy: "Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Jezusa: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby (...) Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym" (J 6, 8-9, 11)
Tak, więc ów "praministrant" usłużył samemu Zbawicielowi i w ten sposób uczestniczył w cudzie rozmnożenia chleba i ryb, który możemy uważać za zapowiedź Eucharystii. Faktem jest, że od początku chrześcijaństwa Biskup sprawował Najświętszą Ofiarę wraz z asystą liturgiczną. Na początku byli to diakoni.